به وب سایت یک نویسنده‌مهندس خوش آمدید

با کمک من، نام‌تان بیش از جان‌تان زنده خواهدماند.

جوی (Joy)

شخصیت اصلی:

خانم جوی مانگانو؛ یک مخترع و کارآفرین امریکایی است. او برای اختراعاتش در زمینه لوازم تمیزکاری معروف بود. بنیانگذار و مدیر شرکتی است که محصولات شوینده تولید می‌کند.

جالب است که فیلم قبل از انتشار زندگی‌نامه‌ی خودنوشت جوی با عنوان «اختراع جوی»[۱] ساخته شد. او زنی، با پشتکار و الهام‌بخش است که علاوه بر مسئولیت فرزندان، مسئولیت مادربزرگ، مادر و پدری که از هم جدا شده بودند و حتا همسر سابقش را برعهده داشت. مادربزرگش نقش مهمی در اعتمادبنفس و استعدادش در نوآوری و خلاقیت داشت درحالیکه دیگران بخصوص پدرومادرش او را اصلن تحویل نمی‌گرفتند.

جوی وقتی می‌بیند هیچ‌کس در زندگی مسئولیت خود را برعهده نمی‌گیرد، خود زمام امور را بدست گرفته و با اختراع یک تی (Mop) و فروش آن در شبکه‌ی خرید خانگی در تلویزیون، کارآفرینی خود را آغاز می‌کند. دیگران که موفقیت او را می‌بینند، با سهم‌خواهی و کارشکنی در اموراتش او را اذیت می‌کنند. اما او به قولی پوست‌کلفت‌تر از این حرفهاست و از پس کارها برمی‌آید.

فیلم جوی روایتی از زندگی کارآفرینی مانگانو است که بعلاوه روابط خانوادگی و فامیل ناکارآمد او را نشان می‌دهد. با بازی جنیفر لارنس در نقش جوی محصول سال ۲۰۱۵٫

روایت داستان:

راوی داستان، مادربزرگ جوی است. تنها کسی که قلبن به استعداد او ایمان دارد و سراسر زندگی‌اش، حتا در بدترین لحظات او را تشویق می‌کند. او باور دارد که جوی کسی است که این خانواده را به شکوه و ثروت می‌رساند.

خانواده‌ای بشدت ناکارامد شامل مادری بی‌مسئولیت که از صبح تا شب در اتاقش سریال تماشا می‌کند. پدری که از این دوست‌دختر به آن یکی رفت‌وآمد می‌کند. خواهر ناتنی که با حسادت کارشکنی می‌کند. جوی مسئولیت همه‌ی این افراد بعلاوه‌ی دو فرزندش و همسر سابقش را نیز به عهده دارد.

داستان از نمایش استعداد ذاتی جوی در کاردستی و خلاقیت او در اختراع شروع می‌شود. به دلیل مشکلات خانوادگی، رویایش ۱۷ سال به تعویق می‌افتد. در نهایت طی یک موقعیت استرس‌زا و درواقع پاسخ به یک نیاز تصمیم می‌گیرد که دست از تعلل برداشته و در جهت خواسته‌اش اقدام کند.

جالب است که مراحل ایده‌پردازی، تولید، بازاریابی و فروش یک محصول در قالب قصه‌ی جوی نمایش داده می‌شود.

دیدن این فیلم را به همه‌ی کسانی که فکر می‌کنند مشکلات بیرونی و افراد می‌توانند مانع رشد و شکوفایی شوند، توصیه می‌کنم، بخصوص خانم‌ها با وجود مسئولیت خانه و فرزندان.

اگر به شنیدن پادکست علاقه‌ دارید،  اینجا خلاصه‌ی فیلم را بشنوید.

نکات آموزنده:

  • مسئولیت‌پذیری: هم نقطه‌ی قوت و هم نقطه ضعف جوی است. در جایی مانع پیشرفتش ولی در نهایت باعث موفقیتش می‌گردد.
  • وجود یک نفر دیگر که قلبن به استعداد و توانایی شخص ایمان دارد. داشتن چنین کسی باعث خوشبختی است.
  • رابطه‌ی جالب جوی و همسر سابقش: نمی‌توانستند زن و شوهر باشند اما برای هم بهترین رفیق بودند.
  • اراده و ایستادگی بر خواسته: علیرغم مشکلات و فشارهای موجود به مسیر خود ادامه داد.

خانم جوی مانگانو

 

امیدوارم ببینید و لذت ببرید.

خوشحال می‌شوم در سایت گردش کنید و تجربه خود را با من در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید.

در صورت تمایل وبسایت را به دوستانتان معرفی کنید و به پیج اینستاگرام من @ophelia_fassihi  بپیوندید.

پیشاپیش از حسن توجه و سخاوتتان سپاسگزارم.

[۱] Inventing Joy

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دانلود آنی این کتاب فقط کافی است ایمیل خودتان را در قاب زیر وارد کنید (پس از وارد کردن ایمیل کتاب به طور خودکار به پوشۀ دانلودهای سیستم شما اضافه خواهد شد):